Charles Dickens

Charles Dickens

Charles Dickens 1812. február 7-én látta meg a napvilágot, és a Charles John Huffam Dickens nevet kapta. Tiz éves koráig Chathamben élt a családjával, sokak szerinti eddig gyermekkora idilli módon telt, még Dickens taníttatására is volt pénze a családnak. Rengeteg pikareszk regényt olvasott, és rengeteg ekkori emlékéből merített később a saját regényeihez.

Azonban anyagi gondjaik adódtak, édesapja az adósok börtönébe került, ezért a család 1822-ben Londonba költözött, ahogyan az akkoriban lenni szokott, a család is az apával tartott a Marshalsea adósok börtönébe. Charles nem mindig tartózkodott azonban ott, ismerősök, rokonok fogadták be, és csak a vasárnapokat töltötte a családdal a börtönben. Hogy fizetni tudják a családi költségeket, Dickensnek egy fénymáz műhelyben kellett dolgoznia, ahol napi tíz óra munkával heti 6 shillinget keresett. A rossz munkakörülmények később nagy hatással voltak nemcsak a regényeire, hanem arra is, hogy támogatta a szegények és a gyerekek ügyét. 

Néhány hónappal később Dickens apai nagyanyja meghalt, így a családi örökségből ki tudták fizetni a tartozásokat. A tizenkét éves kisfiút azonban édesanyja nem vette ki azonnal a munkahelyéről, és ezt a férfi soha nem tudta megbocsátani neki. Ezután azonban Dickensnek lehetősége nyílt, hogy újra tanuljon. Egy ügyvédi irodánál kezdett dolgozni, azután szabadúszó újságíró lett. 

1830-ban találkozott első szerelmével, Maria Beadnell-lel, de Maria szülei nem nézték jó szemmel a kapcsolatot, így véget vetettek neki.

1833-ban eladta első történetét a Monthly Magazine-nak, és politikai írásokból tartotta el magát. Elkezdte írni a Sketches by Bozt, ennek sikere után ajánlatot kapott a Chapman and Halltól, és elkészült A Pickwick klub, ami meghozta számára a sikert. 

Miután ezt befejezte, új történeten kezdett dolgozni. Ez volt a Twist Olivér, ami végül 1938-ban jelent meg.

1936-ban megnősült, elvette Catherine Thomson Hogarth-ot, az Evening Chronicle szerkesztőjének lányát. A párnak tíz gyermeke született, az első már a következő évben. 

Dickens ezután olyan sikereken dolgozott, mint a Nicholas Nickleby, az Ódon ritkaságok boltja és a Barnaby Rudge.

1842-ben Dickens és felesége Amerikába látogattak, ekkor készült az Amerikai jegyzetek című leírás. 

Dickens három újságnál is dolgozott íróként, az egyiknél pedig még szerkesztőként is. Ebben az időszakban születtek olyan híres regényei, mint például a Copperfield Dávid vagy az Örökösök.

1858-ban Dickens és felesége szétköltöztek, mivel a válás akkoriban hatalmas botrányt jelentett, főleg egy olyan ismert személyiségnél, mint Dickens. Ezért a férfi haláláig gondoskodott a feleségéről. A gyerekek - egy kivétellel - a férfinél maradtak, akinek a nevelésükben felesége húga segédkezett. A szakítás hátterében többek között alighanem Ellen Ternan színésznő állt, aki feltételezhetően Dickens szeretője volt, ám erre soha nem találtak bizonyítékot, mivel a nő Dickens minden levelét elégette. (Ellen Ternan 18 éves volt, amikor megismerkedtek, Dickens pedig 45.) Dickens a szétköltözés utáni időszakban tartotta első olvasókörútját. 

1861-ben megszületett két ismert regénye, a Két város regénye és a Szép remények. 

1865-ben, miközben éppen az Ellennél tett párizsi látogatásáról tartott hazafelé, Dickens átélte a Staplehurst vonatszerencsétlenséget. A kevés túlélő közé tartozott, mivel az elsőosztályú kocsi, amiben utazott, volt az egyetlen, ami nem sodródott le a hídról, a többi vagon a mélybe zuhant. Dickens több ember életét is megmentette azzal, hogy egy flaska brandyvel melegen tartotta őket, illetve vizet hordott nekik. Bár a balesetet túlélte, ezután már nem volt ugyanolyan. További olvasókörutakat tett, Amerikában is. 

1870. június 8-án agyvérzést kapott, a következő napon pedig - napra pontosan öt évvel a vonatbaleset után - meghalt. Kérése ellenére a Westminster apátságban helyezték örök nyugalomra. 

0 megjegyzés:

Megjegyzés küldése